II Ca 368/14 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Legnicy z 2014-09-11

Sygn. akt II Ca 368/14

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 11 września 2014 roku

Sąd Okręgowy w Legnicy II Wydział Cywilny Odwoławczy

w składzie następującym:

Przewodniczący:

SSO Elżbieta Piotrowska

Sędziowie:

SO Robert Figurski

SO Sabina Ziser (sprawozdawca)

Protokolant:

sekr. sądowy Małgorzata Zielińska

po rozpoznaniu w dniu 11 września 2014 roku w Legnicy

na rozprawie

sprawy z powództwa K. W.

przeciwko stronie pozwanej Gminie G.

o ustalenie

na skutek apelacji powoda

od wyroku Sądu Rejonowego w Głogowie

z dnia 6 listopada 2013 roku

sygn. akt I C 1666/12

oddala apelację.

Sygn. akt II Ca 368/14

UZASADNIENIE

Powód K. W. w pozwie skierowanym przeciwko stronie pozwanej Gminie G. domagał się ustalenia, że wstąpił w stosunek najmu lokalu mieszkalnego położonego w G. przy ul. (...) w miejsce dotychczasowego najemcy A. C..

Strona pozwana wnosiła o oddalenie powództwa.

Wyrokiem z dnia 6 listopada 2013r. Sąd Rejonowy w Głogowie oddalił powództwo oraz zasądził od powoda na rzecz strony pozwanej kwotę 180 zł tytułem zwrotu kosztów procesu. W uzasadnieniu swojego stanowiska wskazał, że podstawą roszczenia powoda był art. 691 par. 1 kc a bezsporne w sprawie pozostawało, że powód był wnukiem najemcy A. C., która zmarła w dniu 28 lutego 2012r. oraz, że zamieszkiwał on w przedmiotowym lokalu w dacie jej śmierci. Jednakże zdaniem Sądu Rejonowego powód nie należy do osób wymienionych w tym przepisie, które uprawnione są do wstąpienia w stosunek najmu po zgonie najemcy. W przypadku powoda uwzględnienie jego żądanie byłoby możliwe tylko w wypadku ustalenia, że babcia powoda była zobowiązana względem niego do świadczeń alimentacyjnych i na powodzie spoczywał ciężar udowodnienia tej okoliczności. Tymczasem z zebranych dowodów wynikało, że dochód uzyskiwany przez niego z prac dorywczych wystarczał mu na życie, on robił zakupy a babcia ponosiła opłaty za mieszkanie. Jeżeli zaś brakowało mu pieniędzy pożyczał je od matki. Okoliczność ta przemawiała za brakiem jakichkolwiek świadczeń alimentacyjnych A. C. wobec powoda i uzasadniała oddalenie powództwa oraz obciążenie powoda kosztami procesu należnymi stronie pozwanej, na zasadzie art. 98 kpc.

Z rozstrzygnięciem powyższym w całości nie zgodził się powód wnosząc apelację i wskazując, że nie ma możliwości zamieszkania w innym lokalu albowiem nie posiada żadnego majątku, jest osobą bezrobotną i nie stać go na wynajęcie mieszkania. Ponadto jego matka nie zgadza się na to żeby z nią zamieszkał jak również nie może zamieszkać w lokalu narzeczonej gdyż stanowi on współwłasność z jej byłym mężem. Wskazując na powyższe domagał się uchylenia wyroku i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Rejonowemu.

Sąd Okręgowy, zważył co następuje:

Apelacja podlega oddaleniu jako nieuzasadniona.

Zdaniem Sądu Okręgowego ustalenia faktyczne poczynione przez Sąd Rejonowy wynikają z prawidłowej analizy zebranego w sprawie materiału dowodowego i swobodnej jego oceny. W niniejszej sprawie Sąd Rejonowy w pisemnych motywach wyroku w sposób przejrzysty i zrozumiały przedstawił wszystkie okoliczności, które złożyły się na ocenę Sądu, która nie narusza zasad sędziowskiej oceny materiału dowodowego dlatego też Sąd Okręgowy ustalenia Sądu Rejonowego czyni podstawą swego rozstrzygnięcia.

Należy zauważyć, że okoliczności podniesione w apelacji nie miały znaczenia dla rozstrzygnięcia niniejszej sprawy opartej na podstawie art. 691 par. 1 kc i w żaden sposób nie mogły spowodować zmiany wydanego w dniu 6 listopada 2013r. wyroku. Ewentualnie miałyby znaczenie w sprawie o eksmisję powoda z przedmiotowego lokalu i ustalenie prawa powoda do otrzymania prawa do lokalu socjalnego. Tak jak wskazał Sąd Rejonowy w pisemnych motywach swego rozstrzygnięcia przepis art. 691 par. 1 kc przewiduje wstąpienie z mocy prawa w stosunek najmu lokalu po zgonie dotychczasowego najemcy przez osobę spełniającą łącznie dwie przesłanki, tj. musi należeć do jednej z kategorii osób wymienionych w tym przepisie i stale zamieszkiwać z najemcą w chwili jego śmierci. Powód spełniał jedynie tę drugą przesłankę co skutkowało oddaleniem powództwa w niniejszej sprawie. Nie był bowiem ani małżonkiem najemcy, ani dzieckiem, ani osobą wobec której najemca był zobowiązany do świadczeń alimentacyjnych czy też osobą, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą i ustaleń w tym zakresie poczynionych przez Sąd Rejonowy powód nie kwestionował. Sąd Okręgowy oddalił zgłoszony w apelacji wniosek dowodowy jako spóźniony, na podstawie art. 381 kpc.

Z tych też względów apelacja powoda jako pozbawiona uzasadnionych podstaw prawnych podlegała oddaleniu przez Sąd Okręgowy na podstawie art. 385 kpc.

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Halina Baran
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Legnicy
Osoba, która wytworzyła informację:  Elżbieta Piotrowska,  Robert Figurski
Data wytworzenia informacji: