V U 710/16 - wyrok z uzasadnieniem Sąd Okręgowy w Legnicy z 2016-10-05

Sygn. akt V U 710/16

WYROK

W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Dnia 5 października 2016 r.

Sąd Okręgowy - Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Legnicy

w składzie:

Przewodniczący: SSO Regina Stępień

Protokolant: star. sekr. sądowy Ewelina Trzeciak

po rozpoznaniu w dniu 5 października 2016 r. w Legnicy

sprawy z wniosku S. K.

przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

o wysokość emerytury

na skutek odwołania S. K.

od decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L.

z dnia 2 czerwca 2016 r.

znak (...)

oddala odwołanie

SSO Regina Stępień

Sygn. akt VU 710/16

UZASADNIENIE

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. decyzją z dnia 2 czerwca 2016r., znak (...), po rozpoznaniu wniosku z 1 marca 2016r., przeliczył od 1 marca 2016r. , przeliczył wnioskodawcy S. K. wysokości emerytury w oparciu o art. 110a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przy czym skorygował okresy pracy górniczej poprzez wyłączenie z nich okresu odbywania służby wojskowej od 10 października 1961r. do 30 września 1963r. Okres ten potraktowano jako zwykły okres składkowy z przelicznikiem 1,3 %.

W odwołaniu od powyższej decyzji wnioskodawca S. K. domagał się jej zmiany poprzez przyjęcie okresu służby wojskowej jako okresu pracy górniczej przelicznikiem 1,5 %. W uzasadnieniu wskazywał, iż okres służby wojskowej zaliczany jest do okresów pracy w szczególnych warunkach, od którego uzależnione jest prawo do emerytury w obniżonym wieku - wobec czego na zasadzie analogii należy go również zaliczyć do okresów pracy górniczej z odpowiednim przelicznikiem.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w L. w odpowiedzi na odwołanie, wniósł o oddalenie odwołania, argumentując jak w uzasadnieniu skarżonej decyzji. Dodatkowo podał, iż wnioskodawca i jego zakład pracy dotychczas nie wskazywali, iż S. K. odbywał służbę wojskową. Dopiero obecne postępowanie i pozyskane dowody wykazały, iż wnioskodawca odbywał służbę wojskową w okresie, który dotychczas traktowany był jako okres pracy górniczej. To pozwoliło na ustalenie emerytury wnioskodawcy w prawidłowej wysokości.

Sąd ustalił:

Wnioskodawca S. K. od 1 lipca 1984r. ma prawo do emerytury górniczej. Przy ustalaniu jego prawa do tego świadczenia i jego wysokości, organ rentowy uwzględnił, w oparciu o wystawione przez pracodawcę zaświadczenie z 4 maja 1984r. (k.18 akt emerytalnych) okres pracy górniczej od 1 lipca 1958r. do 31 stycznia 1965r. na stanowisku młodszego rębacza w Kopalni (...) w W.. (zestawienie k.14 akta em.).

W związku z wnioskiem S. K. z 4 maja 2016r. o przeliczenie podstawy wymiaru emerytury, organ rentowy zobowiązał wnioskodawcę do przedłożenia książeczki wojskowej lub zaświadczenia potwierdzającego okres odbywania służby wojskowej.

W dniu 24 maja 2016r. wnioskodawca złożył oświadczenie i dokumenty potwierdzające , iż w okresie od 10 października 1961r. do 30 września 1963r. odbywał służbę wojskową. W związku z tym skarżoną decyzją 2 czerwca 2016r. organ rentowy ustalił ponownie wysokość emerytury wnioskodawcy na podstawie art. 110a. Przy czym wyłączył z okresów pracy górniczej okres odbywania przez wnioskodawcę służby wojskowej od 10 października 1961r. do 30 września 1963r. i przerwy w zatrudnieniu (po zakończeniu służby wojskowej) od 1 do 29 października 1963r.

Dowód: akta emerytalne

Sąd zważył:

Odwołanie jest nieuzasadnione.

Zgodnie z treścią art. 50c ustawy z 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z FUS (Dz.U.2015.748 ze zm.) za pracę górnicą uważa się zatrudnienie pod ziemią w kopalniach węgla, rud, kruszców, surowców ogniotrwałych , glin szlachetnych, kaolinów, magnezytów, gipsu, anhydrytu, soli kamiennej i potasowej, fosforytów oraz barytu. Przy czym zgodnie z treścią art. 51 ust. 1 pkt1 ww . ustawy przy ustalaniu wysokości emerytur górniczych stosuje się przelicznik 1,5 % za każdy rok pracy górniczej wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy. Podobnie określały te kwestie, poprzednio obowiązujące przepisy art. 36-38 ustawy emerytalnej.

Wprawdzie w myśl art. 50b ustawy emerytalnej, przy ustalaniu prawa do emerytury górniczej uwzględnia się okresy pracy górniczej i równorzędnej, będące okresami składkowymi i nieskładkowymi, ale art. 50a ww ustawy wskazuje na prace górnicza określona w art. 50c. Co wyklucza możliwości zaliczenia do wymaganego okresu pracy przy emeryturze górniczej, innych okresów niż wymienione w tym przepisie. Jakkolwiek wprawdzie okres odbywania służby wojskowej jest okresem składkowym, ale nie można go uznać za okres pracy górniczej, wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy pod ziemią. Brak jest przy tym podstaw do zastosowania analogii do rozwiązań przyjętych przy ocenie stażu pracy w szczególnych warunkach przy zasadach regulujących zasady przyznawania emerytury w obniżonym wieku z tytułu pracy w szczególnych warunkach Emerytura górnicza i emerytura w obniżonym wieku z tytułu pracy w szczególnych warunkach to dwa zupełnie inne świadczenia i każde z nich regulowane jest w swoisty, odmienny i jednocześnie szczegółowy sposób.

W konsekwencji powyższego, Sąd Okręgowy, na podstawie art. 477 14 § 1 k.p.c., oddalił odwołanie.

SSO Regina Stępień

Dodano:  ,  Opublikował(a):  Ewa Sawiak
Podmiot udostępniający informację: Sąd Okręgowy w Legnicy
Osoba, która wytworzyła informację:  Regina Stępień
Data wytworzenia informacji: